Tokodi-altáró-kör néven nemrégiben újabb rövid útvonallal bővült a Bányászkör túramozgalom. Hartyán Csabával, az instant túrák megálmodójával beszélgettünk a Bányászkör népszerűségéről, a Tokodot is érintő új kis körről és a bányatárót megformázó érmegyűjtőről.
Nem szállnak már le mélybe a bányászok, már nem hull alá a településeken a szénpor, számos régi emlék és épület örökre eltűnt. A hagyományőrzés különböző formáinak köszönhetően mégsem kerül feledésbe mindaz az örökség, melyet elődeinktől megörököltünk.
2020 szeptembere mérföldkő volt Dorog és térségének életében, hiszen Hartyán Csaba ötlete alapján elindult a Bányászkör Instant Túramozgalom, mely a Benedek Endre Barlangkutató- és Természetvédelmi Egyesület égisze alatt működik.
Az azóta eltelt több mint négy évben összesen mintegy 3800 túrázó teljesítette a különböző távokat, a nagy körök mellett a rövidebb útvonalak is népszerűek. Évente átlagban 800-900 résztvevővel lehet számolni, ami igazolja: a Bányászkör Instant Túramozgalom nemcsak a térségben adott új löketet a hagyományőrzésnek, az instant túraútvonalak híre külföldre is eljutott, külhoni magyarok is szívesen koptatják itt a bakancsaikat.
Hartyán Csaba elmondta, hogy szinte kivétel nélkül pozitív visszajelzéseket kapnak az útvonalakkal kapcsolatban, minden táv tartalmaz látnivalókat, csodálatos kilátópontokat, és érdemes időnként visszatérni, hiszen évszakonként más-más arcát mutatja a természet. Érdekesség, hogy már több mint háromszáz pont szerepel a térképen, melyek bányászathoz köthető emlékekre, egykori bányahelyszínekre, romokra, régi épületekre vagy más érdekességekre próbálják felhívni a túrázók figyelmét.
– Tokod, azon belül pedig a Szent Márton-templom környéke bizonyos értelemben a Bányászkör egyik központja, ugyanis a Schmidt Sándor-kör, a Hantken Miksa-kör, a Tanbánya-kör és az Erzsébet-akna-kör is érinti például a templom mellett található emlékművet. Aztán ott van még Pálinkás-táró-kör és az új Tokodi-altáró-kör, melyek szintén érintik a nagyközség közigazgatási területét. A tokodi ellenőrzőponton idáig összesen mintegy 1800 látogatást regisztráltunk, ebből 500-an teljesítették a Tokodról induló és ott is végződő Erzsébet-akna-kört – mondta Hartyán Csaba.
A kirándulókat rendre lenyűgözi a térség, dicsérik Tokod és a többi település rendezettségét és érdekesnek találják, hogy nemcsak túráznak, hanem a távok teljesítése közben bányászathoz fűződő emlékeket is felkeresnek. Természetesen a Bányászkör honlapja is számos információval szolgálhat számukra. Újítás, hogy régi térképek feldolgozásával sikerült az útvonalakat is tartalmazó térképrészleten megjeleníteni az egykori bányahelyszíneket, így gyaloglás közben megtudhatjuk, melyik korábbi bányaterületen haladunk át éppen. Megismerhetik, merre volt az Ótokod néven ismert település, vagy például leolvashatják róla, hogy Tokod-Ebszőnybánya területén is hatalmas bányaterületek voltak.
Hartyán Csaba elmondta, hogy a Bányászkör kapcsán a banyaszkor.blog.hu-n időnként hosszabb hangvételű blogbejegyzéseket is ír. Az elmúlt évek során a szakirodalom böngészése közben tapasztalta, hogy rengeteg információ és emlék köthető a korábban Tokodhoz tartozó, de 1992 óta különálló településként létező Tokodaltáró közigazgatási területéhez is. Így jött az ötlete annak, hogy az új Tokodi-altáró-kör létrehozásával méltó helyre kerülhet a Bányászkörön belül Tokodaltáró is.
– Az új kör Tokodaltáróról indul, a vízbánya bejárata elől, majd Tokodra érve érinti az egykori római tábor romjait is Úgy gondoltam, hogy a bányászemlékek mellett mindenképpen meg kell mutatni a túrázóknak ezt a műemléket is. A nyomvonalon található a régi kábelakna maradványa, és a Kis-Gete hegy is, melynek környékén rengeteg, a bányászatból eredő tájsebet láthatunk, könnyen észrevehetjük a régi bányászati tevékenységek nyomait – árulta el.
Hartyán Csaba az új kis kör létrehozásával egy új, bányatárót formázó érmegyűjtőt is megálmodott, ami nemcsak látványos, de egyedülállónak is számít itthon. Gyakorlatilag nincsenek a Bányászkörhöz hasonló olyan túraútvonalak az országban, melyek teljesítésével nemcsak élményekkel és érmekkel, hanem egy bányászati installációval gazdagodunk. Megéri tehát rászánni az energiát, hogy még jobban megismerjük térségünk gazdag múltját.